Polityka ochrony własności intelektualnej
Niniejsza polityka w zakresie ochrony własności intelektualnej (dalej nazywana polityką własności intelektualnej) została ostatnio zaktualizowana 9 stycznia 2024 roku.
Żądanie usunięcia treści z powodu naruszenia praw autorskich
§1. ust. 1. Jeżeli użytkownik chce zgłosić treści opublikowane w witrynie i jest właścicielem lub przedstawicielem właściciela praw do tych treści, które jego zdaniem są wykorzystywane z naruszeniem prawa, powinien napisać wiadomość email pod adres kontakt@f100.pl.
ust. 2. F100 nie może rozpatrywać roszczeń dotyczących praw autorskich, które nie zostały zgłoszone przez właściciela praw autorskich lub jego prawnego przedstawiciela.
§2. ust. 1. Fałszywe lub wprowadzające w błąd żądania usunięcia treści z powodu naruszenia praw autorskich może wiązać się z odpowiedzialnością i obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia.
ust. 2. F100 zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania od użytkownika, który zgłasza naruszenie prawa autorskiego z naruszeniem prawa.
§3. ust. 1. Dozwolone jest cytowanie rozpowszechnionych utworów, w tym również plastycznych, fotograficznych lub drobnych utworów (do 3000 znaków) w całości, w celu wyjaśniania, polemiki, analizy krytycznej lub naukowej, nauczania lub włączenia utworu do większej całości, bez którego ta całość by nie mogła powstać. Cytat powinien umożliwić konfrontację intelektualną między cytowanym utworem, a wypowiedziami autora.
ust. 2. Cytat nie może naruszać normalnego korzystania z oryginalnego utworu lub godzić w interesy twórcy.
ust. 3. Można korzystać z prawa cytatu pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła, na przykład podając link do oryginalnego materiału.
§4. ust. 1. Prawo autorskie nie obejmuje odkryć, zasad, reguł gry, jednostkowych informacji, idei, procedur, metod, zasad działania oraz koncepcji matematycznych. Ochroną objęte są wyłącznie sposoby wyrażania.
ust. 2. Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
a. akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
b. urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
c. opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
d. proste informacje prasowe;
e. utwory należące do domeny publicznej, czyli utwory 70 lat po śmierci ich autora;
f. utwory CC BY (należy oznaczyć autora), oraz CC0 (bez żadnych ograniczeń).
ust. 3. Przed zgłoszeniem roszczenia należy upewnić się, czy wykorzystane treści są rzeczywiście chronione prawem autorskim.
§5. ust. 1. Roszczenie dotyczące praw autorskich musi być odpowiednio uzasadnione.
ust. 2. Roszczenie powinno zawierać:
a. dane do kontaktu, w tym pełne imię i nazwisko, adres email, adres pocztowy i numer telefonu;
b. w przypadku zgłoszenia w imieniu organizacji należy podać jej nazwę i funkcję pełniącą w organizacji;
c. dokładną identyfikację oryginalnego materiału chronionego prawem autorskim, na przykład link pod którym materiał można znaleźć;
d. link w witrynie F100, pod którym znajdują się treści oraz nazwę kursu i instruktora;
e. data i podpis;
f. oświadczenie: „Oświadczam pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, że informacje zawarte w niniejszym roszczeniu są prawdziwe, a ja jestem właścicielem praw autorskich lub posiadam upoważnienie do występowania w imieniu właściciela i uważam, że treści w witrynie naruszają prawa autorskie.”.
Żądanie usunięcia treści z powodu naruszenia praw do znaku towarowego
§6. ust. 1. Jeżeli użytkownik chce zgłosić treści opublikowane w witrynie i jest właścicielem lub przedstawicielem właściciela prawa do znaku towarowego, który jego zdaniem jest wykorzystywany z naruszeniem prawa, powinien napisać wiadomość email pod adres kontakt@f100.pl.
ust. 2. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.
§7. ust. 1. Fałszywe lub wprowadzające w błąd żądania usunięcia treści z powodu naruszenia praw do znaku towarowego może wiązać się z odpowiedzialnością i obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia.
ust. 2. F100 zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania od użytkownika, który zgłasza naruszenie praw do znaku towarowego z naruszeniem prawa.
§8. ust. 1. Nie podlegają zgłoszeniu znaki towarowe dostępne na zasadzie dozwolonego użytku, takie jak używanie znaku towarowego do komentowania lub krytykowania.
ust. 2. W każdym wypadku publikowania znaku towarowego wskazane jest dodanie oświadczenia „Nie istnieje związek handlowy między uprawnionym do znaku, a używającym go.”.
ust. 3. Zabronione jest publikowanie znaku towarowego w celu naruszenia jego wartości, dyskredytowania lub oczerniania, a także w celu osiągania nieuzasadnionych korzyści wynikających z jego renomy.
§9. ust. 1. Roszczenie dotyczące praw do znaku towarowego musi być odpowiednio uzasadnione.
ust. 2. Roszczenie powinno zawierać:
a. dane do kontaktu, w tym pełne imię i nazwisko, adres email, adres pocztowy i numer telefonu;
b. w przypadku zgłoszenia w imieniu organizacji należy podać jej nazwę i funkcję pełniącą w organizacji;
c. dokładną identyfikację oryginalnego znaku towarowego, na przykład konkretne słowo;
d. rejestr i numer pod którym zarejestrowany jest znak towarowy;
e. kraj w którym dochodzi się roszczeń z tytułu praw autorskich;
f. link w witrynie F100 pod którym znajduje się znak towarowy oraz nazwę kursu i instruktora;
g. opis, w jaki sposób treści naruszają znak towarowy;
h. data i podpis;
i. oświadczenie: „Oświadczam pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, że informacje zawarte w niniejszym roszczeniu są prawdziwe, a ja jestem właścicielem praw do znaku towarowego lub posiadam upoważnienie do występowania w imieniu właściciela i uważam, że treści w witrynie naruszają prawa do znaku towarowego.”.
Powiadomienie instruktora
§10. ust. 1. Kopię żądania F100 wysyła do instruktora, który opublikował zgłoszone treści wraz z powiadomieniem, że treści zostały zgłoszone jako naruszające prawa i zostaną usunięte z witryny.
ust. 2. Instruktor może wyrazić sprzeciw wobec żądania, szczególnie jeżeli uważa, że F100 popełniło błąd lub posiada zgodę właściciela na używanie treści lub znaku towarowego.
ust. 3. W celu wyrażenia sprzeciwu instruktor powinien napisać wiadomość email pod adres kontakt@f100.pl.
ust. 4. Świadome przesyłanie fałszywego lub wprowadzającego w błąd sprzeciwu może wiązać się z odpowiedzialnością i obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia.
ust. 5. F100 zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania od instruktora, który prześle sprzeciw z naruszeniem prawa.
ust. 6. Sprzeciw powinien zawierać:
a. dane do kontaktu, w tym pełne imię i nazwisko, adres email, adres pocztowy i numer telefonu;
b. uzasadnienie sprzeciwu;
c. link w witrynie F100 pod którym treści znajdowały się przed ich usunięciem;
d. data i podpis;
e. oświadczenie „Oświadczam, że pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, działam w dobrej wierze i uważam, że materiał został usunięty lub dezaktywowany na skutek pomyłki lub błędnej identyfikacji treści.“;
Konsekwencja żądań
§11. ust. 1. Usunięciu z witryny podlegają treści zgłoszone w żądaniu usunięcia treści jako naruszające prawa właściciela.
ust. 2. Usunięciu z witryny podlegają treści wobec których stwierdzono, że kolejny raz naruszyły prawa właściciela.
ust. 3. F100 zastrzega sobie prawo do zamknięcia konta instruktora w dowolnym momencie, w tym także wówczas, gdy umieści on treści z naruszeniem praw innych osób.
Aktualizacje i właściwość sądowa
§12. ust. 1. F100 zastrzega sobie prawo aktualizowania oraz wprowadzania zmian w polityce własności intelektualnej w dowolnym czasie według własnego uznania.
ust. 2. W sytuacji, gdy F100 dokona zmiany mającej istotny wpływ na instruktora, powiadomi go wiadomością wysłaną na adres email podany na koncie lub przez zamieszczenie powiadomienia w witrynie.
ust. 3. Co do zasady zmiany obowiązują w dniu ich publikacji, chyba że co innego wynika ze zmian.
ust. 4. Korzystanie z witryny po wejściu zmian oznacza, że instruktor akceptuje zmiany.
§13. ust. 1. W sprawach nieuregulowanych w polityce własności intelektualnej stosuje się przepisy prawa polskiego, w szczególności Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawę prawo własności przemysłowej.
ust. 2. Wszelkie spory są rozstrzygane przed sądem właściwym dla siedziby F100 lub jego następcy prawnego.