Prawo do nadawania kwalifikacji zawodowych ma wyłącznie komisja egzaminacyjna po przeprowadzeniu egzaminu w szkołach zawodowych, technikach i szkołach policealnych.
Należy zachować ostrożność przy wybieraniu firm, które obiecują kwalifikacje zawodowe na wzorach czy zaświadczeniach MEN. Dokumenty na wzorach MEN nie nadają kwalifikacji zawodowych. Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe to:
- świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie,
- certyfikat kwalifikacji zawodowej,
- dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
- dyplom zawodowy.
Kursy są przeznaczone do celów edukacyjnych, rozwojowych lub hobbystycznych i nie prowadzą do uzyskania formalnych kwalifikacji zawodowych.
Czy po ukończeniu kursu mogę wykonywać zawód?
Zawody regulowane: Są to profesje, takie jak lekarze, prawnicy i architekci – które wymagają formalnych kwalifikacji zawodowych, uznawanych przez organy regulacyjne. Aby wykonywać zawody regulowane, konieczne jest ukończenie odpowiednich programów edukacyjnych i zdanie egzaminów państwowych. Kursy nie nadają kwalifikacji wymaganych do wykonywania zawodów regulowanych.
Zawody częściowo regulowane: Niektóre profesje regulowane są tylko w określonym kontekście. Zawód dietetyka nie podlega regulacjom prawnym, chyba, że pracuje w szpitalu. Dietetyk pracujący poza publiczną służbą zdrowia (prowadzący własną działalność lub zatrudniony jako konsultant) nie podlega regulacjom i może wykonywać zawód bez konieczności spełniania formalnych wymagań.
Zawody nieregulowane: Zdecydowana większość zawodów. Są to profesje, które nie wymagają formalnych kwalifikacji ani licencji. W tych przypadkach ukończenie kursów może zwiększyć szanse na zatrudnienie, awans oraz umożliwić otworzenie własnej działalności gospodarczej.